Nichicon UWF0J101MCL1GB
UWF0J101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWF0J101MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWF0J101MCL1GB.pdf
Availability of UWF0J101MCL1GB
QUANTITY
UWF0J101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWF0J101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWF0J101MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57.5mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWF0J101MCL1GB
Related LinksUWF0J10, UWF0J101MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWF0J101MCL1GB Details Description
Related parts for UWF0J101MCL1GB
CONN HEADER 19POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BOX PLASTIC YLW 3.35"L X 3.35"W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf