Nichicon UWG0J220MCL1GB
UWG0J220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG0J220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWG0J220MCL1GB.pdf
Availability of UWG0J220MCL1GB
QUANTITY
UWG0J220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG0J220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG0J220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG0J220MCL1GB
Related LinksUWG0J22, UWG0J220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG0J220MCL1GB Details Description
Related parts for UWG0J220MCL1GB
SIDACTOR BI 140V 250A DO-214AA datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRY/WHITE datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
BATTERY SPRING CONTACT NEG SMD datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR 30POS datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf