Nichicon UWG0J221MCL1GS
UWG0J221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWG0J221MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWG0J221MCL1GS.pdf
Availability of UWG0J221MCL1GS
QUANTITY
UWG0J221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG0J221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWG0J221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG0J221MCL1GS
Related LinksUWG0J22, UWG0J221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWG0J221MCL1GS Details Description
Related parts for UWG0J221MCL1GS
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 40DIP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1800V ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
DIGITAL OUPUT MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 60 PSIA UNAMPLIFIED DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf