Nichicon UWG1C220MCL1GB
UWG1C220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1C220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWG1C220MCL1GB.pdf
Availability of UWG1C220MCL1GB
QUANTITY
UWG1C220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1C220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1C220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47.5mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1C220MCL1GB
Related LinksUWG1C22, UWG1C220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1C220MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1C220MCL1GB
FIXED IND 680UH 280MA 2.07 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE STD datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT539A datasheet.pdf
CONN DIN HEADER R/A DUAL 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf