Nichicon UWG1E220MCL1GB
UWG1E220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1E220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWG1E220MCL1GB.pdf
Availability of UWG1E220MCL1GB
QUANTITY
UWG1E220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1E220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1E220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1E220MCL1GB
Related LinksUWG1E22, UWG1E220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1E220MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1E220MCL1GB
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 0804 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf