Nichicon UWG1H3R3MCL1GB
UWG1H3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1H3R3MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWG1H3R3MCL1GB.pdf
Availability of UWG1H3R3MCL1GB
QUANTITY
UWG1H3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1H3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1H3R3MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1H3R3MCL1GB
Related LinksUWG1H3R, UWG1H3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1H3R3MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1H3R3MCL1GB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AMP CT REC ASSY 11P BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
ROLLER STANDARD NYLON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
110 SERIES TAB datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf