Nichicon UWG1H470MNL1GS
UWG1H470MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWG1H470MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWG1H470MNL1GS.pdf
Availability of UWG1H470MNL1GS
QUANTITY
UWG1H470MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1H470MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UWG1H470MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1H470MNL1GS
Related LinksUWG1H47, UWG1H470MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1H470MNL1GS Details Description
Related parts for UWG1H470MNL1GS
COLLAR SPACER PIN .436" datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 7.5NS 32QFN datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .76AU 10POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf