Nichicon UWG1V010MCL1GB
UWG1V010MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1V010MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWG1V010MCL1GB.pdf
Availability of UWG1V010MCL1GB
QUANTITY
UWG1V010MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1V010MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1V010MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1V010MCL1GB
Related LinksUWG1V01, UWG1V010MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1V010MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1V010MCL1GB
JUMPER FOR WDU 6 6POS datasheet.pdf
OPTOCOUPLR AMP CURR SENSE 16SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS TIN datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SBS 1PSH datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 1100V TO-83 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 140MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf