Nichicon UWH1H470MCL1GS
UWH1H470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWH1H470MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWH1H470MCL1GS.pdf
Availability of UWH1H470MCL1GS
QUANTITY
UWH1H470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWH1H470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWH1H470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWH1H470MCL1GS
Related LinksUWH1H47, UWH1H470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWH1H470MCL1GS Details Description
Related parts for UWH1H470MCL1GS
IDC CABLE - MKC24K/MC24G/MPL24K datasheet.pdf
IC FILTR 7TH ORDER 650KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 18UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 22POS datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 256VC SOD57 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf