Nichicon UWH1V101MCL1GS
UWH1V101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWH1V101MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWH1V101MCL1GS.pdf
Availability of UWH1V101MCL1GS
QUANTITY
UWH1V101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWH1V101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWH1V101MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWH1V101MCL1GS
Related LinksUWH1V10, UWH1V101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWH1V101MCL1GS Details Description
Related parts for UWH1V101MCL1GS
BOARD TERM TURRET MINI 25POS datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 12"W datasheet.pdf
CABLE 24POS 2X14POS 1.5M datasheet.pdf
LED OSLON 590NM YELLOW SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf