Nichicon UWJ1A101MCL1GB
UWJ1A101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1A101MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWJ1A101MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1A101MCL1GB
QUANTITY
UWJ1A101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1A101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1A101MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current76mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1A101MCL1GB
Related LinksUWJ1A10, UWJ1A101MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1A101MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1A101MCL1GB
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.13A SOT-223 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 16V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf