Nichicon UWJ1H2R2MCL1GB
UWJ1H2R2MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1H2R2MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWJ1H2R2MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1H2R2MCL1GB
QUANTITY
UWJ1H2R2MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1H2R2MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1H2R2MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1H2R2MCL1GB
Related LinksUWJ1H2R, UWJ1H2R2MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1H2R2MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1H2R2MCL1GB
KIT PRINTER CLEANING datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
END CAP FOR TUBING BLACK datasheet.pdf
METRAL T SERIES 5X12 STB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 8A datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf