Nichicon UWJ1HR22MCL1GB
UWJ1HR22MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1HR22MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWJ1HR22MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1HR22MCL1GB
QUANTITY
UWJ1HR22MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1HR22MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1HR22MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1HR22MCL1GB
Related LinksUWJ1HR2, UWJ1HR22MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1HR22MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1HR22MCL1GB
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 960MA 168 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ROUTER 99MBPS DIN RAIL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.001 OHM .25% 2.5W datasheet.pdf