Nichicon UWP0J330MCL1GB
UWP0J330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP0J330MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWP0J330MCL1GB.pdf
Availability of UWP0J330MCL1GB
QUANTITY
UWP0J330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP0J330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP0J330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP0J330MCL1GB
Related LinksUWP0J33, UWP0J330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP0J330MCL1GB Details Description
Related parts for UWP0J330MCL1GB
CABLE TIE STD 50LB 11.5" datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SINGLE M30 LONG M12 CN NPN NO datasheet.pdf
QG PATCHBAY 1RU EHRJ datasheet.pdf
IC OPTIC MOD DRIVER DIE datasheet.pdf
27 POS FLAT CABLE FUZE ASY datasheet.pdf