Nichicon UWP1A470MCL1GB
UWP1A470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1A470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWP1A470MCL1GB.pdf
Availability of UWP1A470MCL1GB
QUANTITY
UWP1A470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1A470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1A470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current61mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1A470MCL1GB
Related LinksUWP1A47, UWP1A470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1A470MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1A470MCL1GB
RES SMD 11K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LEAD ASSY 16AWG DOUBLE END 18" datasheet.pdf
CAP CER 18PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULTRA LP TSOT23-8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 62A TO-263 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf