Nichicon UWP1E3R3MCL1GB
UWP1E3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1E3R3MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWP1E3R3MCL1GB.pdf
Availability of UWP1E3R3MCL1GB
QUANTITY
UWP1E3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1E3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1E3R3MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1E3R3MCL1GB
Related LinksUWP1E3R, UWP1E3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1E3R3MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1E3R3MCL1GB
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 245MA 1.95 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf