Nichicon UWP1HR33MCL1GB
UWP1HR33MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1HR33MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWP1HR33MCL1GB.pdf
Availability of UWP1HR33MCL1GB
QUANTITY
UWP1HR33MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1HR33MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1HR33MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current2.8mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1HR33MCL1GB
Related LinksUWP1HR3, UWP1HR33MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1HR33MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1HR33MCL1GB
CARD EDGE CONN 40POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 34POS 30AU datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V 0402 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 178POS GOLD datasheet.pdf