Murata Electronics North America UWQ-12/20-T48NS-C
UWQ-12/20-T48NS-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/20-T48NS-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
UWQ-12/20-T48NS-C.pdf
Availability of UWQ-12/20-T48NS-C
QUANTITY
UWQ-12/20-T48NS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/20-T48NS-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/20-T48NS-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWQ-12/20-T48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/20-T48NS-C
Related LinksUWQ-12/2, UWQ-12/20-T48NS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/20-T48NS-C Details Description
Related parts for UWQ-12/20-T48NS-C
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
PAC-STOP-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 4-4/0 AWG BLUE datasheet.pdf
CUTTING PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf