Murata Electronics North America UWQ-12/20-T48NT-C
UWQ-12/20-T48NT-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/20-T48NT-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
UWQ-12/20-T48NT-C.pdf
Availability of UWQ-12/20-T48NT-C
QUANTITY
UWQ-12/20-T48NT-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/20-T48NT-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/20-T48NT-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/20-T48NT-C
Related LinksUWQ-12/2, UWQ-12/20-T48NT-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/20-T48NT-C Details Description
Related parts for UWQ-12/20-T48NT-C
LCD MODULE 16X4 CHARACTER datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE W/PA LNA U.FL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
14POS,AMP MCP1.5K,SOCK HSG,ASSY datasheet.pdf