Murata Electronics North America UWQ-12/20-T48P-C
UWQ-12/20-T48P-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/20-T48P-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
UWQ-12/20-T48P-C.pdf
Availability of UWQ-12/20-T48P-C
QUANTITY
UWQ-12/20-T48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/20-T48P-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/20-T48P-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/20-T48P-C
Related LinksUWQ-12/2, UWQ-12/20-T48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/20-T48P-C Details Description
Related parts for UWQ-12/20-T48P-C
HEAT SHRINK FEP 2"X 4' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
SWITCH KEY 2POS MOM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100' NM PL259 M datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOD BRIDGE CC 25A 800V D-19 datasheet.pdf