Murata Electronics North America UWR-12/830-D12A-C
UWR-12/830-D12A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-12/830-D12A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12V 830MA SGL A T/H
Datasheet Download
UWR-12/830-D12A-C.pdf
Availability of UWR-12/830-D12A-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWR-12/830-D12A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-12/830-D12A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-12/830-D12A-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-12/830-D12A-C
Related LinksUWR-12/8, UWR-12/830-D12A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWR-12/830-D12A-C Details Description
Related parts for UWR-12/830-D12A-C
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 17POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
MODULE DRMOS 50A 40PQFN datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 96 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 103 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf