Murata Electronics North America UWR-3.3/4250-D12AT-C
UWR-3.3/4250-D12AT-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-3.3/4250-D12AT-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A
Datasheet Download
UWR-3.3/4250-D12AT-C.pdf
Availability of UWR-3.3/4250-D12AT-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWR-3.3/4250-D12AT-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-3.3/4250-D12AT-C
Internal Part NumberEIS-UWR-3.3/4250-D12AT-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.48" H (50.8mm x 25.4mm x 12.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max14W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-3.3/4250-D12AT-C
UWR-3.3/4250-D12AT-C Details Description
Related parts for UWR-3.3/4250-D12AT-C
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
JOYSTICK 4 WAY 4PST W/BAT 115V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .76M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 14POS datasheet.pdf