Murata Electronics North America UWR-3.3/4250-D48A-C
UWR-3.3/4250-D48A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-3.3/4250-D48A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A
Datasheet Download
UWR-3.3/4250-D48A-C.pdf
Availability of UWR-3.3/4250-D48A-C
QUANTITY
UWR-3.3/4250-D48A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-3.3/4250-D48A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-3.3/4250-D48A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.48" H (50.8mm x 25.4mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W