Murata Electronics North America UWR-5/1600-D5A-C
UWR-5/1600-D5A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-5/1600-D5A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5V 1600MA SGL A T/H
Datasheet Download
UWR-5/1600-D5A-C.pdf
Availability of UWR-5/1600-D5A-C
QUANTITY
UWR-5/1600-D5A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-5/1600-D5A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-5/1600-D5A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.7V
Voltage - Input (Max)7.25V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-5/1600-D5A-C
Related LinksUWR-5/16, UWR-5/1600-D5A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWR-5/1600-D5A-C Details Description
Related parts for UWR-5/1600-D5A-C
IC MCU 8BIT 14KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208CQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15.8A 8DFN datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf