Murata Electronics North America UWR-5/1800-D48A-C
UWR-5/1800-D48A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-5/1800-D48A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5V 1800MA SGL A T/H
Datasheet Download
UWR-5/1800-D48A-C.pdf
Availability of UWR-5/1800-D48A-C
QUANTITY
UWR-5/1800-D48A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-5/1800-D48A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-5/1800-D48A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series9W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-5/1800-D48A-C
Related LinksUWR-5/18, UWR-5/1800-D48A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWR-5/1800-D48A-C Details Description
Related parts for UWR-5/1800-D48A-C
LED .47" 4L E10 590NM SYLW WTR datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 570MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf