Murata Electronics North America UWS-12/4.5-Q48NM-C
UWS-12/4.5-Q48NM-C picture photo
Mfg. Part Number
UWS-12/4.5-Q48NM-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 4.5A ISOLATED
Datasheet Download
UWS-12/4.5-Q48NM-C.pdf
Availability of UWS-12/4.5-Q48NM-C
QUANTITY
UWS-12/4.5-Q48NM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS-12/4.5-Q48NM-C
Internal Part NumberEIS-UWS-12/4.5-Q48NM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUWS Series, 4:1 Input, Sixteenth-Brick, Isolated DC/DC Converters
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series54W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.31" L x 0.91" W x 0.36" H (33.3mm x 23.1mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max54W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS-12/4.5-Q48NM-C
Related LinksUWS-12/4., UWS-12/4.5-Q48NM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWS-12/4.5-Q48NM-C Details Description
Related parts for UWS-12/4.5-Q48NM-C
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ADL5519 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1A 65V WOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 476 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 101MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY REED SPST-NO 250MA 5V datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO263 datasheet.pdf