Murata Electronics North America UWS-5/10-Q48PM-C
UWS-5/10-Q48PM-C picture photo
Mfg. Part Number
UWS-5/10-Q48PM-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10A ISOLATED
Datasheet Download
UWS-5/10-Q48PM-C.pdf
Availability of UWS-5/10-Q48PM-C
QUANTITY
UWS-5/10-Q48PM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS-5/10-Q48PM-C
Internal Part NumberEIS-UWS-5/10-Q48PM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUWS Series, 4:1 Input, Sixteenth-Brick, Isolated DC/DC Converters
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.31" L x 0.91" W x 0.36" H (33.3mm x 23.1mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS-5/10-Q48PM-C
Related LinksUWS-5/10, UWS-5/10-Q48PM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWS-5/10-Q48PM-C Details Description
Related parts for UWS-5/10-Q48PM-C
IC AMP AUDIO PWR 62W D 56TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 4POS DL PCB AU datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LIS 6M8 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 16VFDFPN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf