Nichicon UWS1A221MCL1GS
UWS1A221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1A221MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWS1A221MCL1GS.pdf
Availability of UWS1A221MCL1GS
QUANTITY
UWS1A221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1A221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1A221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1A221MCL1GS
Related LinksUWS1A22, UWS1A221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1A221MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1A221MCL1GS
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X10-3/4X3-5/8 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BGA2022 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
POT 16 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.31A 27 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf