Nichicon UWS1A681MCL1GS
UWS1A681MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1A681MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWS1A681MCL1GS.pdf
Availability of UWS1A681MCL1GS
QUANTITY
UWS1A681MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1A681MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1A681MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current374mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1A681MCL1GS
Related LinksUWS1A68, UWS1A681MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1A681MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1A681MCL1GS
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf