Nichicon UWS1V221MCL1GS
UWS1V221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1V221MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWS1V221MCL1GS.pdf
Availability of UWS1V221MCL1GS
QUANTITY
UWS1V221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1V221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1V221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1V221MCL1GS
Related LinksUWS1V22, UWS1V221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1V221MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1V221MCL1GS
CONN HEADER 9POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NYLON NATURAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
SELF-LAMINATING INTL PHOTO TAGS datasheet.pdf
508 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX BLUE TRANSP 2" datasheet.pdf