Nichicon UWT0G151MCR1GS
UWT0G151MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT0G151MCR1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UWT0G151MCR1GS.pdf
Availability of UWT0G151MCR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT0G151MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0G151MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UWT0G151MCR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0G151MCR1GS
Related LinksUWT0G15, UWT0G151MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0G151MCR1GS Details Description
Related parts for UWT0G151MCR1GS
FIXED IND 1.8MH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.09M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND FOR 26-12AWG CONTACTS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 64POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 36 AWG 1000 FT OR datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf