Nichicon UWT0J102MNL1GS
UWT0J102MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT0J102MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWT0J102MNL1GS.pdf
Availability of UWT0J102MNL1GS
QUANTITY
UWT0J102MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0J102MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UWT0J102MNL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0J102MNL1GS
Related LinksUWT0J10, UWT0J102MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0J102MNL1GS Details Description
Related parts for UWT0J102MNL1GS
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LEGEND PLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 4030 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 2A 4DSBGA datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 470-512MHZ 1/4W TN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V datasheet.pdf