Nichicon UWT0J221MCR1GB
UWT0J221MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT0J221MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWT0J221MCR1GB.pdf
Availability of UWT0J221MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT0J221MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0J221MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT0J221MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current102mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0J221MCR1GB
Related LinksUWT0J22, UWT0J221MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0J221MCR1GB Details Description
Related parts for UWT0J221MCR1GB
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 11POS SL-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 281CSP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
JT 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
68UF 400V 16X35MM 105C 4000H datasheet.pdf