Nichicon UWT0J331MCL1GS
UWT0J331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT0J331MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWT0J331MCL1GS.pdf
Availability of UWT0J331MCL1GS
QUANTITY
UWT0J331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0J331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWT0J331MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0J331MCL1GS
Related LinksUWT0J33, UWT0J331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0J331MCL1GS Details Description
Related parts for UWT0J331MCL1GS
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT ENG FLARE 2W GRN W/LENS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.25A 68 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf