Nichicon UWT1A330MCL1GB
UWT1A330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1A330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWT1A330MCL1GB.pdf
Availability of UWT1A330MCL1GB
QUANTITY
UWT1A330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1A330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1A330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1A330MCL1GB
Related LinksUWT1A33, UWT1A330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1A330MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1A330MCL1GB
MOSFET N-CH 30V 7.6A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 18POS datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf