Nichicon UWT1C100MCR1GB
UWT1C100MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1C100MCR1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWT1C100MCR1GB.pdf
Availability of UWT1C100MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1C100MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1C100MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1C100MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1C100MCR1GB
Related LinksUWT1C10, UWT1C100MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1C100MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1C100MCR1GB
ANTENNA 2.4GHZ W/SMA datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT BINARY 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
STRAIGHT PIN LEAD SHORT 4/PC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
CONN ST SM 1000-BULK datasheet.pdf
OSC MEMS 26.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf