Nichicon UWT1C101MCL1GB
UWT1C101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1C101MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWT1C101MCL1GB.pdf
Availability of UWT1C101MCL1GB
QUANTITY
UWT1C101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1C101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1C101MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1C101MCL1GB
Related LinksUWT1C10, UWT1C101MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1C101MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1C101MCL1GB
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 12POS DR TH datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SHORT PIN PUSHIN datasheet.pdf
CONN 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf