Nichicon UWT1E221MNL1GS
UWT1E221MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT1E221MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWT1E221MNL1GS.pdf
Availability of UWT1E221MNL1GS
QUANTITY
UWT1E221MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1E221MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UWT1E221MNL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1E221MNL1GS
Related LinksUWT1E22, UWT1E221MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1E221MNL1GS Details Description
Related parts for UWT1E221MNL1GS
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
PCI EXPRESS 36P(2.3)(15")BLACK datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 4.0" RGB LED datasheet.pdf