Nichicon UWT1E331MNR1GS
UWT1E331MNR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT1E331MNR1GS
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWT1E331MNR1GS.pdf
Availability of UWT1E331MNR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1E331MNR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1E331MNR1GS
Internal Part NumberEIS-UWT1E331MNR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1E331MNR1GS
Related LinksUWT1E33, UWT1E331MNR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1E331MNR1GS Details Description
Related parts for UWT1E331MNR1GS
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V PWS-C datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC BATT STACK MON MULTI 44-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES 10.24K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf