Nichicon UWT1H100MCR1GB
UWT1H100MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H100MCR1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H100MCR1GB.pdf
Availability of UWT1H100MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1H100MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H100MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H100MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H100MCR1GB
Related LinksUWT1H10, UWT1H100MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H100MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1H100MCR1GB
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
IC INVERTER CTRL DC-AC 28-SOP datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf