Nichicon UWT1H220MCR1GB
UWT1H220MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H220MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H220MCR1GB.pdf
Availability of UWT1H220MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1H220MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H220MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H220MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H220MCR1GB
Related LinksUWT1H22, UWT1H220MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H220MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1H220MCR1GB
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2512 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY 5/16" BLK 6" 18PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 25.6 MOHM datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AC datasheet.pdf