Nichicon UWT1H6R8MCL1GB
UWT1H6R8MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H6R8MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H6R8MCL1GB.pdf
Availability of UWT1H6R8MCL1GB
QUANTITY
UWT1H6R8MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H6R8MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H6R8MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C