Nichicon UWT1HR22MCR1GB
UWT1HR22MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR22MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR22MCR1GB.pdf
Availability of UWT1HR22MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1HR22MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR22MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR22MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR22MCR1GB
Related LinksUWT1HR2, UWT1HR22MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR22MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1HR22MCR1GB
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
REC RCKR SWITCH LCKI datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf