Nichicon UWT1HR33MCL2GB
UWT1HR33MCL2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR33MCL2GB
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR33MCL2GB.pdf
Availability of UWT1HR33MCL2GB
QUANTITY
UWT1HR33MCL2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR33MCL2GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR33MCL2GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR33MCL2GB
Related LinksUWT1HR3, UWT1HR33MCL2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR33MCL2GB Details Description
Related parts for UWT1HR33MCL2GB
CAP FILM 270PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATER REPLACE ELEMENT FOR 921Z datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf