Nichicon UWT1V470MCR1GS
UWT1V470MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT1V470MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWT1V470MCR1GS.pdf
Availability of UWT1V470MCR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1V470MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1V470MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UWT1V470MCR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1V470MCR1GS
Related LinksUWT1V47, UWT1V470MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1V470MCR1GS Details Description
Related parts for UWT1V470MCR1GS
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-3.63V 18W datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf