Nichicon UWX0G101MCL1GB
UWX0G101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX0G101MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UWX0G101MCL1GB.pdf
Availability of UWX0G101MCL1GB
QUANTITY
UWX0G101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX0G101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX0G101MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX0G101MCL1GB
Related LinksUWX0G10, UWX0G101MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX0G101MCL1GB Details Description
Related parts for UWX0G101MCL1GB
DSUB CABL-AFU09K/ AE10G / X datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP TAPED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GP 600V 2X5A TO-263AC datasheet.pdf