Nichicon UWX1C100MCR2GB
UWX1C100MCR2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1C100MCR2GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWX1C100MCR2GB.pdf
Availability of UWX1C100MCR2GB
QUANTITY
UWX1C100MCR2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1C100MCR2GB
Internal Part NumberEIS-UWX1C100MCR2GB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1C100MCR2GB
Related LinksUWX1C10, UWX1C100MCR2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1C100MCR2GB Details Description
Related parts for UWX1C100MCR2GB
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 650NM 25MA TO-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf