Nichicon UWX1C470MCR1GB
UWX1C470MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1C470MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWX1C470MCR1GB.pdf
Availability of UWX1C470MCR1GB
QUANTITY
UWX1C470MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1C470MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1C470MCR1GB
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1C470MCR1GB
Related LinksUWX1C47, UWX1C470MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1C470MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1C470MCR1GB
IC VOLT TRANSL SD MMC 48BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 12POWERSSO datasheet.pdf
CONN HDR FMAL 12PS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf