Nichicon UWX1C560MCL1GB
UWX1C560MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1C560MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWX1C560MCL1GB.pdf
Availability of UWX1C560MCL1GB
QUANTITY
UWX1C560MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1C560MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1C560MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1C560MCL1GB
Related LinksUWX1C56, UWX1C560MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1C560MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1C560MCL1GB
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 24.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
TOOL HAND TERMASHIELD W/O DIES datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
72CKT HDM BKPLN POL/GUIDE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf