Nichicon UWX1H220MCL1GB
UWX1H220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1H220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1H220MCL1GB.pdf
Availability of UWX1H220MCL1GB
QUANTITY
UWX1H220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1H220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1H220MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1H220MCL1GB
Related LinksUWX1H22, UWX1H220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1H220MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1H220MCL1GB
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 16 AXIS datasheet.pdf
RES 3.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf